tresura u psa dla początkujących

Co należy wiedzieć podczas tresury psa? Podstawy tresowania psów

Co należy wiedzieć podczas tresury psa? Podstawy tresowania psów

Młody oraz rozbrykany a także pełen werwy pieseczek, nie może długo skupić się na określonej czynności. Na tresurę pieska należałoby wybrać odpowiedni termin i sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu odpowiedniej smyczy dla naszego czworonoga. Rozciągłość smyczy zależna jest od wielkości psa, ale również naszego wzrostu, tak by dawała możliwość ruchów czworonogowi oraz właścicielowi.

Na początku warto zakupić się smycz automatyczną, jaka ma pozwolić na szybkie zareagowanie na nieplanowany manewr naszego psa. Następnie należy kupić obroże, jeśli posiadamy ogromnego pieska to powinniśmy nabyć obrożę łańcuszkową, która umożliwi nam większą pieczę nad psem. Musimy pamiętać, że obroża musi być dobrana do wysokości i zachowania psa. Jeżeli już nabyliśmy potrzebne rzeczy, możemy teraz przystąpić do ćwiczenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy jednak pamiętać, aby na starcie uczyć naszego czworonoga chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie pieska na spacerze lecz o parę kroków przed nami stanowi to drugi poziom tresury. Znaczące jest aby psinie wydawać jasne oraz proste polecenia, najlepiej mówione zawsze tym samym tonem.

Ponadto, każdy przejaw posłuszeństwa należy nagradzać specjalnym przysmakiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi zakończyć się sukcesem. Na wstępie, ciężko może być nam przekonać czworonoga do zwrócenia uwagi czy też wymuszenia wyższej uwagi na określone polecenia. Jeżeli na spacerze pies zbytnio ciągnie i usiłuje wybiegać już na parę kroków przed właściciela, należy go odciągnąć lekko do tyłu, polecając tymże samym, iż oczekujemy tempa równego naszemu. Jeżeli natomiast nasz pies chodzi za wolno, musimy lekko go podciągnąć do przodu albo zachęćmy krótkim ale wspólnym biegnięciem. Jeżeli natomiast uda się psinie sprostać naszym wymaganiom i prawidłowo wykonać zadania, koniecznie doceńmy go ulubionym przysmakiem.

Nauczenie naszego pieska chodzenia na smyczy nie jedynie podczas pierwszych spacerów, ale również znajomość podstawowych komend nie musi być ciężkie. Trzeba tylko wytrwałości, a przede wszystkim cykliczności. Wówczas dopiero zamierzony efekt własnej tresury jest prostszy do osiągnięcia.