Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Czas wiosenno-letni to pora nasilonej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą sprawić nie tak małe problemy u naszych czworonogów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów.

Babeszjoza

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. Wywołuje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w erytrocytach psa, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia powstaje szereg symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Często można zauważyć również krwiomocz. Terapię należy wdrożyć natychmiast po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci czworonoga. Najlepszą metodą zapobiegania tej dolegliwości jest ochrona zwierzęcia przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo rozmaitych specyfików, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego pupila przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest obroża na kleszcze. Zakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona rozmaitymi preparatami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry zwierzęcia. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto użyć także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na endopasożyty, wykazuje także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje działanie przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść specyfik – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. jeżeli zwierzę nadal nie będzie chciał skonsumować środka to zaleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. Preparaty te są aplikowne specjalnym aplikatorem na szyję zwierzęcia i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego środka jest to, że może być z powodzeniem stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

szelki dla psa