odpowiednie karmienie psa

Odżywianie, karmienie psa – w jaki sposób i jak często?

Odżywianie, karmienie psa – w jaki sposób i jak często?

Wielkość pokarmów, jakie powinno się serwować psu domowemu jest uwarunkowana od jego wieku oraz rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w ciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to niezbędne ze względu na to, iż małe psy w czasie wzrostu posiadają wyższe zapotrzebowanie na białko i mikroelementy zawarte w pożywieniu. przy czym posiadają małe żołądki. Pieski stare można żywić jedynie raz dziennie, należy natomiast zadbać o wartości odżywcze takiego pokarmu. Odmiennie należy odżywiać pieski niezwykle wielkie i olbrzymich ras. Potrzebują one co najmniej dwóch posiłków w ciągu dnia.

Jak odżywiać psiny?

Motywem tak niskiej liczby posiłków, które należy dostarczać pieskowi, jest ich typowy, odziedziczony po przodkach tryb jedzenia. Piesek pochodzi od wilka. Te stworzenia polują w grupach, zabijając zwierzęta znacznie wyższe od nich. Niemożliwym byłoby dokonanie tego przez tylko jednego z nich. Rezultatem współpracy jest ogromny posiłek, jakim może najeść się cała grupa.

Każdorazowe polowanie znamionuje więc sporą działkę mięsa dla każdego osobnika. Stanowi ona zapasy odpowiednie aż do następnego polowania. Lecz moment następnej sposobności do posiłku jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na przygotowanie układu, jaki pozwala im jeść nieregularnie, i jednocześnie obficie.
Pieski posiadają dokładnie ten sam mechanizm żywienia. Instynktownie jedzą zatem o dużo więcej, aniżeli potrzebują do pozbycia się poczucia głodu. Dlatego również można obserwować, że domowe pieski spożywają pełną, bądź prawie pełną miskę karmy na raz. Instynktownie wręcz połykają tyle, ile tylko potrafią, żeby stworzyć zapasy. Naturalny psi instynkt łowczy sprawia, iż te stworzenia często się przejadają. Należy więc przystosować system odżywiania pieska w taki sposób, aby uniknąć przekarmienia stworzenia oraz narażenia go na częste dolegliwości.

Jak często żywić pieska?

Czworonogom domowym rekomenduje się serwować pożywienie wyłącznie raz dziennie. W całości zaspokoi to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy tymczasem postępować inaczej gdy pupilkiem jest czworonóg rasy dużej. Te zwierzęta potrzebują podzielenia posiłku na choć dwie części. Posiadają one wielkie organizmy, a zatem zapotrzebowanie na składniki kaloryczne jest wysokie. Takie psy nie posiadają tymczasem na tyle dużych żołądków, by były w stanie pomieścić pomocne im wielkości pożywienia.

Jeżeli chodzi o najbardziej idealne odżywianie piesków olbrzymich, to najskuteczniejszym sposobem będzie zapewnianie im żywności suchej. Ważne jest tymczasem to, by nabywać profesjonalną żywność przeznaczoną dla psów tejże rasy. Jest ona sformowana w taki sposób, by w jak najmniejszej liczbie karmy zawarte było możliwie jak najwięcej cennych elementów spożywczych. Powoduje to, iż czworonogi ras dużych mogą być odżywiane rzadziej, przy czym nie obciążają systemu pokarmowego za dużą ilością pożywienia.