Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Warto więc by właściciel miał świadomość na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; dużo mruczeć albo wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; trząść się; tracić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie ciała i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często właściciel nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Są to m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, zwierzęta znaczą miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
urlop opiekuna
remont albo przestawienie mebli
niska stymulacja – kot się nudzi, niewiele się bawi
osamotnienie
hałas
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać stopniowo – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i stopniowo przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i tulenie się do zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do schowania się. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy spray’u. W sprzedaży istnieją też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

furminator dla kota https://www.krakvet.pl/product-chy-10934-FURMINATOR-dla-duzych-kotow-krotkowlosych-1szt.html