Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym pupilem. Przez swoje niewielkie rozmiary może być ciekawą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymagań, w kwestii jedzenia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać klatkę o większym rozmiarze, w szczególności gdy zamierzamy hodować w niej kilka zwierząt.Ważnym jest, aby pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się z klatki. Alternatywą może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak jest nieco twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto dbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej należy ulokować w niej niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie mieć prywatną przestrzeń, w której może udać się aby odpocząć lub ochłonąć, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

transporter dla psa